İSTANBUL, 10 Temmuz (Reuters) – Dışişleri Bakanlığı, Yavuz sondaj gemisinin Karpaz Yarımadası’nın güneyine intikal ettiğini ve KKTC’nin 2011’de Türkiye Petrolleri’ne verdiği ruhsat sahaları içinde Kıbrıs Türkleri adına sondaj faaliyetlerinde bulunacağını duyurdu.
Türkiye, halihazırda sismik araştırma gemisi Fatih ile adanın batısında hidrokarbon bulmak için sondaj yapıyor. Yavuz sondaj gemisi ile ise adanın doğusunda da sondaj yapmayı planlıyor.

Avrupa Birliği (AB) geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Kıbrıs’ın kuzeydoğusunda yeni bir petrol ve doğalgaz sondaj faaliyeti yürütme planının ciddi endişe kaynağı ve ada civarındaki hisse senedi gerilimlerin kabul edilemez bir şekilde tırmanması olduğunu belirtmişti. Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, AB’nin açıklamalarının yanı sıra, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın verdiği bir mülakatta, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de uluslararası hukuka uygun olarak yürüttüğü faaliyetleriyle ilgili ifadelerine işaret edilerek, şöyle denildi:

“Yunanistan Dışişleri Bakanlığı ve AB yetkilileri tarafından yapılan ve ülkemizin bu faaliyetlerini yasadışı olarak niteleyen açıklamaları da reddediyoruz… Avrupa Birliği de Rum-Yunan ikilisinin, adanın eşit sahiplerinden Kıbrıs Türklerinin hakları üzerinden oynadığı oyuna ortak olarak bu hukuksuzluğun bir aktörü haline gelmiştir. Böylece Avrupa Birliği’nin, Kıbrıs meselesinin çözümüne yönelik müzakere süreçlerinde tarafsız bir arabulucu rolünü üstlenemeyeceği açıkça ortaya çıkmıştır.”

Güney Kıbrıs Türkiye’nin hidrokarbon aradığı yerlerin kendi münhasır ekonomik bölgesi olduğunu iddia ediyor. Türkiye ise Kıbrıs’ın batısında sondaj yaptığı alanın kendi sahanlığında kaldığını, doğusunda sondaj yapacağı alanda arama hakkının ise KKTC tarafından TPAO’ya verildiğini belirtiyor.

Dışişleri açıklamasında, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de kendisinin kıta sahanlığı haklarını koruduğu gibi, Kıbrıs Rum tarafı Kıbrıs Türkleri’ni hidrokarbon kaynakları konusunda gelir paylaşımı dahil karar alma mekanizmalarına dahil etmediği ve haklarını garanti altına almadığı sürece adanın etrafında Kıbrıs Türk halkının hak ve çıkarlarını da savunmaya devam edeceği belirtildi.

Açıklamada, “Bu çerçevede, Yavuz sondaj gemimizin faaliyetlerinin yasal ve meşru dayanağını teşkil eden ruhsatları veren Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti makamları tarafından yapılan açıklamaları da tamamıyla destekliyoruz” ifadelerine yer verildi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Meta Taglar;

borsa

canlı borsa

hisse senedi

borsa yorum

hisse analiz

piyasa

yatırım

borsa forum

ekonomi

borsa tüyoları

borsa nasıl oynanır

finans

borsa nedir

bist

borsa haberleri
hisse önerileri
borsa siteleri