Emtia: Pozisyonlarda bir miktar kar almak mantıklı olabilir

Emtia:  Geçen hafta CRB Emtia Endeksi %1.4 prim yaparken, enerji ve metallerdeki yükselişler  endeksin artı performansinin arkasindaydi. Endeks sene basindan bu yana %6.6 artida ve hisse senedi endekslerinin performansinin senenin ilk yarisinda gerisinde kalmis durumda. Burada özellikle son dönemde artan Amerika-Çin gerginliginin önemli bir payi var. Geçtigimiz hafta Kahve %8.47 yükselisle en güçlü performans gösteren emtia olurken, Misir %4.97 düsüsle geride kaldi.

* Petrol fiyatlarinda geçtigimiz hafta G20 zirvesinden çikabilecek olumlu sonuçlarin fiyatlanmasi ve OPEC+ toplantisi öncesinde konsorsiyumun iki önemli aktörü olan Rusya ve Suudi’lerin kesintiler konusunda anlasma saglayabilecegi beklentileri, Brent ve WTI’da %2 civarinda kazanimlara yol açti.

– Bizim bu sene petrole yönelik sene basinda önce yükselis yönündeki, sonra Nisan ayi ortasi ile beraber düsüs yönündeki beklentilerimizin gerçeklesmesi sonrasinda, son haftalarda petrole yönelik görüsümüzü nötre çekmistik. Amerikan Ham Petrolünde $50 seviyelerinden baslayan bu yükselis hareketine ise katilmamayi tercih ettik. Bunun da ana sebebi tahmin edilmesi güç politik gelismelerin son dönemde fiyatlar üzerinde etkisinin artmis olmasi idi.

– Petrol fiyatlarina son dönemde dolardaki gerileme, risk istahindaki toparlanma, Merkez Bankalari’nin genislemeci politikalarinin ekonomilere destek olarak petrol talebini canlandiracagi görüsleri destek olurken, Ortadogu’da tansiyonun yüksek kalmasi ve Iran ile gerilimin tırmanmasi da fiyatlara destek oldu. Amerika’da araba kullanma sezonunun baslamasi ile benzin talebini artmasi da talep tarafinda önemli bir etki.

– Son olarak da 1-2 Temmuz tarihlerinde Viyana’da yapilacak OPEC+ toplantisi öncesinde Suudi’lerin ve Rusya’nin kesintileri bu senenin sonuna kadar uzatma yönünde mutabakat saglamasi fiyatlarda yükselisi ivmelendirdi.

– Ancak bu seviyelerde Amerika’da seyl üreticilerinin üretimlerini daha da ivmelendirmeleri ile beraber yakin zamanda Rusya’nin kararlarin önemli etkisi olan dev petrol sirketlerinin kesintilerin sonlandirilmasi yönünde lobi yapmaya basladiklarini ve rahatsizliklarini ifade ettiklerini görebiliriz.

– Petrolde global bazda piyasa günlük 100 milyon varil arz ve 100 milyon varil talep etrafinda dengelenirken, bu dengeyi bozabilecek faktörler (bir arz soku gibi) fiyatlar üzerinde büyük etki yaratma potansiyeline sahip. Dolayisiyla bu hassas arz/talep dengesi petrol fiyatlarini haber akisina (özellikle OPEC gibi hizli hareket edebilen üreticilerden gelen haberlere) kirilgan birakiyor. Talep tarafinda ise bu dengeyi etkileyebilecek bir konu; ticaret savaslari ve bunun özellikle gelismekte olan ülke piyasalarinda talebe olan etkisi.

– Teknik olarak Amerikan Ham Petrolünde $60, $62,50 ve $65 yukaridaki direnç seviyeleri. Önemli hareketli ortalamalarin geçtigi $58.50- $59 bandi ve $57.50 asagidaki destek seviyeleri.

– Vadeli egrisinde backwardation formasyonu derinleserek devam ederken, aktif vade ile 12 aylik vadeli kontratin farki $4 seviyelerine dogru açildi.

– Spekülatif pozisyonlar yatay seviyelerde, toplam net spekülatif uzun pozisyonlar 416,000 kontrat civarinda ve son üç ayin en düsük seviyelerine yakin seyrediyor.

Değerli metaller:  Fed beklentileri abartılı

Degerli metaller tarafinda FED’den gelen güçlü faiz indirim sinyalleri ve dolarin gerilemesi ile hizla yükselerek $1,440 seviyelerine kadar yaklasan altin, bu seviyelerde kalici olamadi ve dolar endeksinin 96 civarinda dengelenmesi, FED tarafinda geçtigimiz hafta Bullard’in yorumlari ve haftasonu G20’de gelen ilimli mesajlarin risk istahina etkisi ile altinda tekrar $1,400 seviyesi altina bir geri çekilme görüyoruz. Biz $1,400 üzerinde fiyatlamanin asiri alim seviyelerine isaret ettigini ve $1,375 ve sonrasinda $1,350 desteklerine bir geri çekilme yasanabilecegi görüsünde idik.

Bugün $1,382 seviyelerine kadar gerileyen altinda düsüsün bir miktar daha devam etmesini bekliyoruz. Geçtigimiz hafta belirttigimiz su görüs geçerliligğni koruyor ve bu dinamigin kisa vade altin fiyatlari üzerinde etkili olacak en önemli faktör oldugunu düsünüyoruz:

“Su asamada piyasa oyuncularinin FED’den gevseme beklentilerini biz gerçekçi bulmuyoruz ve ticaret savaslari konusunda yasanabilecek olumlu gelismelerin ve Haziran ayinda güçlü gelebilecek tarim disi istihdam gibi verilerin beklentileri tekrar azaltarak dolarda toparlanma getirebilecegini düsünüyoruz. Dolayisiyla da altinda hizli yükselisin ayni momentumla devam etmesinin zor olacagini düsünüyoruz.”

Altin fiyatlarina ters korelasyonu gittikçe güçlenen dolar endeksinin 96 desteginin önemle takip edilmesi gerektigini düsünüyoruz.

Pozisyonlanmaya baktigimizda, spekülatif net uzun pozisyonlarin 278,964 kotratla son senelerin en yüksek seviyelerine tirmanmis olmasi fiyatlar için olumsuz bir faktör.

Geçmiste aldiklari pozisyonlarla genellikle degerli metalin yönü konusunda isabetli karar alan ticari oyuncularin net kisa pozisyonlari son 3 senenin en yüksek miktarina çekmis olmalari da dikkat çekici.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Meta Taglar;

borsa

canlı borsa

hisse senedi

borsa yorum

hisse analiz

piyasa

yatırım

borsa forum

ekonomi

borsa tüyoları

borsa nasıl oynanır

finans

borsa nedir

bist

borsa haberleri
hisse önerileri
borsa siteleri