Şirketler satıyor! 1 günde 2.85 milyar dolar satıldı

Şirketler satıyor! 1 günde 2.85 milyar dolar satıldı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun açıkladığı verilere göre G20 Zirvesi sonrasındaki ilk iş gününde yerli yatırımcılar 2 milyar 850 milyon dolarlık döviz satışı gerçekleştirdi

Kur saldırısının ardından aldığı önlemlerle ekonomideki dengelenme sürecini başarıyla yürüten ve son dönemde başta enflasyon ve cari açık olmak üzere açıklanan verilerle güçlü toparlanma sinyalleri veren Türkiye, yatırımcılardan güven oyu aldı.

DOLAR 3 AYIN DİBİNDE

Özellikle G20 zirvesi sonrası risk iştahının arttığı TL cinsi varlıklarla iyimser hava devam ederken, dolar dün 3 ay sonra ilk kez 5.60 TL’nin altına geriledi.

Yerli yatırımcıların TL cinsi varlıklara ilgisi, döviz hesaplarında rekor çözülmeye neden oldu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun açıkladığı verilere göre G20 Zirvesi sonrasındaki ilk iş gününde yerli yatırımcılar 2 milyar 850 milyon dolarlık döviz satışı gerçekleştirdi.

ŞİRKETLER SATIYOR

28 Haziran’da 216 milyar 794 milyon dolar olan döviz hesaplarının büyüklüğü 1 Temmuz’da 213 milyar 744 milyon dolara indi. Pazartesi günü bireysel yatırımcılar 157 milyon dolar satarken, şirketler ise 2 milyar 693 milyon dolarlık satış yaptı. Döviz hesaplarında 24 Haziran’dan bu yana yaşanan düşüş ise 3 milyar 378 milyar dolar oldu.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Meta Taglar;

borsa

canlı borsa

hisse senedi

borsa yorum

hisse analiz

piyasa

yatırım

borsa forum

ekonomi

borsa tüyoları

borsa nasıl oynanır

finans

borsa nedir

bist

borsa haberleri
hisse önerileri
borsa siteleri