G-20 zirvesinin ardından küresel piyasalardaki iyimser hava özellikle gelişen ülke varlıklarında devam ediyor. Hafta içinde açıklanan ABD ve Çin başta olmak üzere PMI verilerindeki gerileme ise küresel ekonomiye dair durgunluk işaretlerini güçlendiriyor, ancak piyasalarda iyimser hava bozulmuş değil.

Türkiye varlıkları da hem küresel yükseliş hem de S-400 meselesine dair pozitif beklentilerden destek alarak bu hafta gelişen piyasaların üzerinde değerlenme yaşadı.

ABD verilerinin beklenti altında kalması Fed’in faiz indirimine dair olasılıkları güçlendirirken bugün açıklanacak tarım dışı istihdam verisi ise Temmuz beklentisi için oldukça önemli. İstihdam ve ücretlerin de diğer veriler gibi beklenti altında kalması durumunda Fed’in faiz indirimine Temmuz itibariyle başlayacağı algısı kuvvetlenebilir, ancak ABD ekonomisinin en güçlü kanadı olan istihdamın Haziran’da da güçlü seyrini koruması, ücretlerin beklenti üzerinde artış göstermesi ABD Dolar Endeksi ’nin 97,0 seviyesini aşmasını sağlayabilir.

İstihdam öncesi ABD Dolar Endeksi yükseliş yaşarken dolar da hem majör hem de gelişen ülke paraları karşısında bugün değer kazanıyor. Dün 5,58 seviyesi altını test ederek 5 Nisan sonrası en düşük seviyeyi gören USD/TRY kuru, bugün istihdam verisi öncesinde 5,6270 seviyesine yükseldi.

Günün ilk yarısında TL ve Güney Afrika randı, dolar karşısında en çok düşüş yaşayan gelişen ülke paraları olurken euro, sterlin, yen ve frank gibi majör paralar da dolar karşısında düşüşte.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Meta Taglar;

borsa

canlı borsa

hisse senedi

borsa yorum

hisse analiz

piyasa

yatırım

borsa forum

ekonomi

borsa tüyoları

borsa nasıl oynanır

finans

borsa nedir

bist

borsa haberleri
hisse önerileri
borsa siteleri