Bankacılık sektörü Mayıs ayında TL3.6 milyar net kar açıkladı (-%7 aydan aya, -%17 kümülatif yıldan yıla) Yüksek mevduat maliyetleri nedeniyle zayıflayan kredi-mevduat makası ve menkul kıymet satışı kaynaklı sermaye piyasası zararları net kardaki aylık düşüşü büyük ölçüde açıklamaktadır.

Çekirdek gelirler (faiz+ komisyon) zayıf kredi-mevduat makası (-53 baz puan) ve neredeyse yatay kalan komisyon gelirleri neticesinde aylık %2 geriledi. TL kredi mevduat makası kredi getirilerindeki 34 baz puanlık yükselişe rağmen mevduat maliyetlerinde 1 puanlık artışla aylık 71 baz puan düşüş kaydetti. Net kredi risk maliyeti, güçlü tahsilatlar (%22 artış) ve düşük genel provizyon giderleri sayesinde Nisan’a göre 168’den 115 baz puan seviyesine çekildiği için bu ay endişe verici değildir. Sermaye getirisi Nisan’da %10.4 iken, Mayıs ayında % 9,7’e geriledi.

Mayıs ayında kredi büyümesi yok: hatta krediler %1 daraldı. Aydan aya TL krediler yatay kalırken, döviz cinsi krediler %1 düştü. Mevduat ise kredilere benzer bir tablo sergileyerek aydan aya %1 daraldı.

Nisan ayının aksine, kamu bankalarının karlılığı Mayıs ayında önemli ölçüde arttı. Geçen ay swap zararlarından dolayı kamu bankalarının gelirleri düşüktü. Bu ay swap zararları devam etti ancak güçlü sorunlu kredi tahsilatları Mayıs ayında kamu bankalarının karlılığını toparladı. Her ne kadar özel bankalar kredi-mevduat makasını Mayıs’ta kamu bankalarından daha iyi yönetseler de, sermaye piyasası zararları, Mayıs ayında özel bankaların karlılığına olumsuz etki yaptı.

Yorum: Mayıs ayı verilerinin tüm 2. çeyreğin bir göstergesi olduğuna inanıyoruz. 2ç19 karlarının kredi-mevduat makasındaki yüksek mevduat maliyeti kaynaklı olası düşüş, zayıf kredi büyümesi ve sermaye piyasası zararları nedeniyle 1ç19’a göre daha zayıf gerçekleşeceğine inanıyoruz.

Yüksek TL mevduat maliyetlerinin etkisiyle, 2ç19’da kredi-mevduat makasında bir miktar zayıflık bekliyoruz. Swap kullanımından kaynaklanan sermaye piyasası zararları, özellikle kamu bankalarında, 2. Çeyreği negatif etkileyebilir.

Yatırımcılara 2ç19 karlılık beklentilerimize göre, GARAN ve ISCTR’de uzun pozisyon almayı tavsiye ediyoruz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Meta Taglar;

borsa

canlı borsa

hisse senedi

borsa yorum

hisse analiz

piyasa

yatırım

borsa forum

ekonomi

borsa tüyoları

borsa nasıl oynanır

finans

borsa nedir

bist

borsa haberleri
hisse önerileri
borsa siteleri