Temmuz 2019 – Risk primleri düşüyor, ya sonra?

Raporu nasıl okumalıyız? – Hatırlanacağı üzere geçen ay yayınladığımız raporumuzda (burada) risk faktörü modellerinden nasıl hisse stratejisi oluşturulabileceğini, risk faktörlerinin ne anlama geldiklerini ve geçmiş dönem performanslarını irdelemiştik. Temmuz ayı itibariyle yayınlacağımız aylık rapor serilerinde, geçmiş dönem performanslarını olumlu bulduğumuz risk faktörlerinden hisse senedi stratejileri oluşturacağız. Aylık raporlarda, stratejilerde bulunan hisse senetlerini, strateji sepetlerine giren ve çıkan hisseleri, performans analizlerini ve Araştırma birimimizin gelecek dönemleri kapsayan piyasa ve ekonomi ile ilgili görüşlerine yer vereceğiz. Tüm bunlar ışığında yatırımcılar kendi risk iştahlarına, beklentilerine ve piyasa koşullarına en uygun stratejiyi belirleyebilecekler.

Aylık kantitatif strateji raporlarımızda 4 farklı strateji sepeti bulacaksınız: (1) Kantitatif Hisse Sepeti (KHS): tüm faktörler içerisinde en yüksek sinyali üreten hisseler ham bir şekilde toplanarak oluşturulur. Strateji oluşturulmadan sinyal başarısını değerlendirir. Bu sepette 10 adet eşit ağırlıklı (EA) hisse senedi bulacaksınız. (2) Düşük Düzey Risk Sepeti: en düşük oynaklığa sahip stratejiyi oluşturmak için optimizasyon yapılır, 20 adet EA hisse içermektedir. (3) Orta Düzey Risk Sepeti: riske göre ayarlanmış getiriyi azami seviyeye getirmek için optimizasyon yapılır (örneğin Sharpe rasyosunu maksimize etmek), 20 adet EA hisse içermektedir. (4) Yüksek Düzey Risk Sepeti: strateji getirisini azami seviyeye getirmek için optimizasyon yapılır, 20 adet EA hisse içermektedir.

Aylık sepet önerileri – Kantitatif sepetleri değerlendirirken, a) önerililerin göreceli uzun vadeli olarak görülmesini, b) bir sepet mantığıyla önerilerin birlikte alınıp/satılmalarını, c) riski azaltmak adına mevcut korunma yöntemlerinin kullanılması (örneğin vadeli kontratlar ile BIST30 endeksinin açığa satılması gibi), d) sepetler içinden tek hisse seçilecekse, temel ve teknik analiz yöntemlerinden destek alınmasını, e) olası kayıplar durumunda belirli bir stop-loss (örn. %5) stratejisinin de kullanılmasını öneririz.

Geleceğe yönelik beklentilerimiz – Araştırma birimimiz Temmuz ayında yoğun ve zorlu bir gündem beklemekte olup, Rusya’dan satın alınan S-400 hava savunma sistemlerinin Türkiye’ye sevkiyatına dair gelişmeler ve bunun sevkiyat sonrasında Türkiye-ABD ilişkilerindeki gelişmeler yatırımcıların odaklanacağı ana unsurlar olacağını vurgulamaktadır. Bu bağlamda Temmuz ayının ilk yarısında yoğun haber akışının piyasalar üzerinde oynaklığı artırıcı etkileri olabileceğini düşünmektedir. Risk algısının artmaya eğilimli olduğu, risk primlerinin düştüğü ancak piyasanın yönünü net belirleyemediği durumlarda Orta Düzey Risk Sepeti’nin performasının ön plana çıkmasını beklemekteyiz. Stratejilerle ilgili daha detaylı bilgi için lütfen ilgili bölümlere bakınız.

Aylık Kantitatif Hisse Sepeti – Temmuz 2019


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Meta Taglar;

borsa

canlı borsa

hisse senedi

borsa yorum

hisse analiz

piyasa

yatırım

borsa forum

ekonomi

borsa tüyoları

borsa nasıl oynanır

finans

borsa nedir

bist

borsa haberleri
hisse önerileri
borsa siteleri